POLSKA RADA ATOMOWA ds.budowy pierwszej Elektrowni Jądrowej w Polsce przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej Panu Andrzeju Dudzie nie została powołana o co występowała Polska Fundacja Atomowa Atom Energy w Liście Intencyjnym do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 17 grudnia 2020 roku (list dostępny w ikonce- pobierz). Dlatego też w dniu 21 pażdziernika 2022 roku Polska Fundacja Atomowa Atom Energy przekazała do wiadomości Prezydenta Polski o wystosowaniu w dniu 18 pażdziernika 2022 listu intencyjnego do Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pana Joe Bidena w sprawie powołania MIĘDZYNARODOWEJ RADY ATOMOWEJ, która będzie działała w strukturach nowo powstałego ŚWIATOWEGO BANKU ATOMOWEGO powołanego na Szczycie Atomowym (Warszawa) oraz w Nowym Yorku.
Zaproszenie do uczestnictwa w powołaniu otrzyma również jako partner strategiczny Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Pan Xi Jinping.
W dniu 17.12.2020 został wystosowany przez Polską Fundację Atomową Atom Energy list intencyjny do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie powołania Rady Atomowej ds. budowy pierwszej polskiej Elektrowni Jądrowej jako organu doradczego przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej Panu Andrzeju Dudzie. Utworzona przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej Rada Atomowa wpisuje się bezpośrednio w przyjętą przez Radę Ministrów uchwałę Nr 141 z dnia 2 października 2020r w sprawie aktualizacji programu wieloletniego pod nazwą „Program polskiej energetyki jądrowej” gdzie głównym celem zawartym na kartach Programu jest budowa oraz oddanie do eksploatacji Elektrowni jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GWe w oparciu o duże sprawdzone reaktory jądrowe PWR generacji III(+). Wprowadzenie do polskiego systemu energetycznego energii z Polskich Elektrowni atomowych w projekcie programu opiera się na trzech filarach: 1) bezpieczeństwo energetyczne, 2) Klimat i środowisko, 3) Ekonomia – Wdrożenie w Polski system energetyczny Elektrowni atomowych w symbiozie z elektrowniami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej tworzyłoby hybrydę energetyczną dającą szansę dla funkcjonowania tradycyjnych Elektrowni węglowych w celu zrównoważenia bilansu emisji gazów cieplarnianych w kontekście Porozumienia klimatycznego zawartego na kartach umowy paryskiej w ramach konwencji ONZ o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym podpisanym w Paryżu w grudniu 2015r przez 195 państw sygnatariuszy w celu utrzymania (zatrzymania) średniej temperatury światowej na poziomie poniżej 2°C. Zapraszamy do tekstu listu: